AVRUPA TARİHİ

 

BİZANS İMPARATORLUĞU

395-1453

Doğu Roma İmparatorluğu (Bizans), 375 yılında gerçekleşen Kavimler Göçü sonrasında kurulmuştur. Bazı kaynaklar 330 yılında kurulduğunu belirtmektedir. Avrupa Hun Devleti hükümdarı Atilla'nın, Avrupa Seferleri sonrasında Batı Roma İmparatorluğu yıkılmıştır. Doğu Roma İmparatorluğu ise, Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethetmesiyle yıkılmıştır. (1453)

Doğu Roma İmparatorluğu İstanbul başkent olarak 1. Konstantin tarafından kurulmuştur. Yaklaşık olarak 1000 yıl hüküm sürmüştür. İtalya, Balkanlar, Anadolu, Suriye, Mısır, Kuzey Afrika'da hüküm sürmüştür. Doğu Roma İmparatorluğu, Hıristiyanlığın Ortodoks Mezhebini temsil etmekteydi.

Bizans İmparatorluğu, 600 yılından itibaren Kuzey Afrika, Mısır, Suriye topraklarını kaybetmeye başlamıştır. 1000 yılından itibaren ise Anadolu topraklarını kaybetmiştir. 1071 Malazgirt Meydan Savaşı'nı kazanan Türkler, Anadolu topraklarını ele geçirmeye başlamışlardır.

Osmanlı Devleti'nin kuruluşundan sonra hızla toprak kaybeden Bizans İmparatorluğu, 1453 yılında Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u Fethi ile yıkılmıştır.

Kaynak: www.atatarih.com

Copyright(Tüm Hakları Saklıdır.) © 2017 - www.atatarih.com

Sitemizde bulunan bilgi ve belgeler eğitim amaçlıdır. Sitemizde bulunan bilgi veya belgeler telif hakkı kapsamında ise, sahipleri isterlerse sitemizden en kısa zaman içerisinde silinecektir. Bizimle irtibat için iletişim bölümünü kullanabilirsiniz. www.atatarih.com

SOSYAL BİLGİLER, TARİH, COĞRAFYA, VATANDAŞLIK DERSLERİ SİTESİ