COĞRAFYA

 

DÜNYANIN ŞEKLİ

 

KITALAR VE ÖZELLİKLERİ

 

Bütün yeryüzünün yüz ölçümü 510 milyon km2 dir. Bunun 149 milyon km2 si (%29) karalarla kaplıdır. Kendine bağlı adalarla birlikte etrafını denizlerin çevirdiği büyük kara parçalarına Kıt'a denir.Yeryüzünde yedi tane kıt'a bulunur. Bunlar büyüklük sırasına göre, Asya, Afrika, Kuzey Amerika, Güney Amerika, Antarktika, Avrupa ve Okyanusya'dır.

Kıtaların yeryüzünde kapladıkları alan Kuzey ve Güney Yarım Küre'lerde farklıdır. Kuzey Yarım Küre'deki karalar, Güney Yarım Küre'deki karalardan fazladır. Kuzey Yarım Küre'nin % 39'u Güney Yarım Küre'nin ise %19'u karalarla kaplıdır. Yeryüzünde tarih boyunca ortaya çıkan çoğu medeniyetler Asya, Afrika ve Avrupa kıtalarında geliştiği için bu kıtalara Eski Dünya Karaları adı verilir. Kuzey Amerika, Güney Amerika, Okyanusya ve Antarktika ise yakın yüzyıllarda keşfedildiği için bu kıtalara da Yeni Dünya Karaları adı verilir.

Karaların çokluğu nedeniyle Kuzey Yarım Küre, Güney Yarım Küre'den birkaç derece daha sıcaktır. Çünkü karalar denizlere göre daha çabuk ve daha çok ısınır. Kuzey Yarım Küre'deki karaların çoğu ılıman kuşakta yer alır. Bu nedenle Güney Yarım Küre'ye göre nüfusu daha fazladır.

Kıtaların sıcak kuşakta ve soğuk kuşakta kalan kısımlarında nüfus azdır. Güney Kutbunda yer alan Antarktika'da bilimsel amaçlı araştırmacılar dışında insanlar yaşamamaktadır.

 

ESKİ DÜNYA KITALARI

Asya

Avrupa

Afrika

 

YENİ DÜNYA KITALARI

Kuzey Amerika

Güney Amerika

Antarktika

Okyanusya

 

Copyright(Tüm Hakları Saklıdır.) © 2017 - www.atatarih.com

Sitemizde bulunan bilgi ve belgeler eğitim amaçlıdır. Sitemizde bulunan bilgi veya belgeler telif hakkı kapsamında ise, sahipleri isterlerse sitemizden en kısa zaman içerisinde silinecektir. Bizimle irtibat için iletişim bölümünü kullanabilirsiniz. www.atatarih.com

SOSYAL BİLGİLER, TARİH, COĞRAFYA, VATANDAŞLIK DERSLERİ SİTESİ