COĞRAFYA

 

DÜNYANIN ŞEKLİ

 

OKYANUSLAR VE ÖZELLİKLERİ

 

Yeryüzündeki sular; Okyanuslar ve denizler olmak üzere ikiye ayrılır. Yeryüzünün %71’i (361 milyon km2 ‘si okyanuslarla kaplıdır. Kıtalar arasında büyük çukurları kaplayan geniş ve derin su kütlelerine okyanus denir.

Dünya üzerinde üç okyanus vardır:

1- Büyük Okyanus

2- Atlas Okyanusu

3- Hint Okyanusu

 

BÜYÜK OKYANUS (Pasifik): Okyanusların en büyüğüdür. Asya ile Avustralya ve Amerika kıtaları arasındadır. 180 milyon km

ATLAS OKYANUSU: Amerika ile Avrupa kıtaları ve Afrika arasındadır. 106 milyon km

HİNT OKYANUSU: Asya'nın güneyinde ve Afrika ile Avustralya kıtaları arasındadır. 75 milyon km

Denizler: Okyanusların kara içlerine doğru sokulmuş kollarıdır.Osmanlı İmparatorluğu zamanında bir Türk denizi haline gelen Akdeniz; Asya, Avrupa ve Afrika kıtaları ile çevrelenmiştir. Ege, Yunan, Adriyatik ve Tiren Denizi Akdeniz'in kolu olan önemli kenar denizleridir.Önemli adaları Doğu Akdeniz'de Kıbrıs ve Girit, ortada Sicilya, Batı Akdeniz'de Sardunya ve Korsika'dır. Cebelitarık Boğazı, Akdeniz'le Atlas Okyanusu'nu birbirine bağlar. 1869'da açılan Süveyş Kanalı ise Akdeniz'i Kızıldeniz'e ve oradan Hint Okyanusu'na bağlar.

Copyright(Tüm Hakları Saklıdır.) © 2017 - www.atatarih.com

Sitemizde bulunan bilgi ve belgeler eğitim amaçlıdır. Sitemizde bulunan bilgi veya belgeler telif hakkı kapsamında ise, sahipleri isterlerse sitemizden en kısa zaman içerisinde silinecektir. Bizimle irtibat için iletişim bölümünü kullanabilirsiniz. www.atatarih.com

SOSYAL BİLGİLER, TARİH, COĞRAFYA, VATANDAŞLIK DERSLERİ SİTESİ