COĞRAFYA

 

UZAY COĞRAFYASI

 

GEZEGENLER

Güneş ile Güneş'in çevresinde dönen kuyruklu yıldızlar ve bütün gökcisimleri güneş sistemini oluşturur. Gök cisimlerinin dokuz tanesi büyük olup bunlar gezegen adını alırlar. Dünyamızın da üyesi olduğu bu dokuz gezegen, Güneş'e olan uzaklıklarına göre şöyle sıralanırlar: Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün ve Plüton. (Plüton, gezegen olma özelliğini kaybetti).

Bütün gezegenler Güneş etrafında aynı yönde dönerler. Gezegenlerin uyduları da vardır. Ay, dünyamızın bir uydusudur. Venüs gezegeni, Güneş battıktan sonra Batı da akşam yıldızı adıyla, Güneş doğmadan az önce de Doğu da sabah yıldızı adıyla gözlenir. Merkür de aynı zamanlarda görülebilir.

Mars, Jüpiter ve Satürn de Güneş battıktan sonra gözlenebilir. Diğer gezegenler çıplak gözle görülmez. Gezegenlerin en küçüğü Merkür, en büyüğü ise Jüpiter'dir.

Kaynak: www.atatarih.com

Copyright(Tüm Hakları Saklıdır.) © 2017 - www.atatarih.com

Sitemizde bulunan bilgi ve belgeler eğitim amaçlıdır. Sitemizde bulunan bilgi veya belgeler telif hakkı kapsamında ise, sahipleri isterlerse sitemizden en kısa zaman içerisinde silinecektir. Bizimle irtibat için iletişim bölümünü kullanabilirsiniz. www.atatarih.com

SOSYAL BİLGİLER, TARİH, COĞRAFYA, VATANDAŞLIK DERSLERİ SİTESİ