İLKÇAĞ TARİHİ

 

ÇİN UYGARLIĞI

 

Çin, coğrafi bakımdan Asya’nın en doğusunda yer alır. Çin’de büyük bir uygarlık kurulmuştur. Çin Uygarlığı, Çin yerlileri ile Hint ve Orta Asya göçmenleri tarafından oluşturulmuştur. MÖ.2400 yıllarından itibaren Çin Devletleri’nin varlıkları gözlenmektedir. İlk yazılı belgeler ise ancak MÖ.1500'lü yıllara kadar gidebilmektedir.

Çinliler, Türk akınlarına karşı MÖ.214'de yapımına başlanan, 2400 km uzunluğundaki Çin Seddi’ni yapmışlardır.

İlk Çağ da Çin’de feodal bir yönetim tarzı vardı ve "Güneşin Oğlu" olarak adlandırılan kral, feodallerin en büyüğü olarak yönetimi elinde bulundururdu.

Barut, pusula, baskı tekniği, ipekten kağıt yapımı, porselen ve mürekkep ilk Çağ da, Çin’de geliştirilip kullanılmıştır.

Çin Alfabesini MÖ.1500'lerde geliştirmişlerdir. Bu alfabe yukarıdan aşağı doğru yazılır. Türklerle ilgili ilk bilgilere de bu Çince belgelerden ulaşılmaktadır.

Yüzyıllarca devam eden Türk-Çin mücadelesinin temel sebebini, İpek Yolu ve Orta Asya’nın hâkimiyeti oluşturur. Çin, 751 yılındaki Talas Savaşı’nda yenilince Batı’ya doğru ilerlemesi durmuştur.

Konfüçyüs, Lao-çe, Tao ve Budizm dinleri toplumsal hayatta önemli yere sahiptir. Budizm, Hindistan’da ortaya çıkan bir din olmasına rağmen, daha çok Çin’de yayılan bir dindir.

Çin, askeri teşkilatlarını kurmakta Türklerden etkilenmişlerdir. Türkler Çinlilerin etkisi ile yerleşik hayatla tanışmışlardır.

Kaynak: www.atatarih.com

Copyright(Tüm Hakları Saklıdır.) © 2017 - www.atatarih.com

Sitemizde bulunan bilgi ve belgeler eğitim amaçlıdır. Sitemizde bulunan bilgi veya belgeler telif hakkı kapsamında ise, sahipleri isterlerse sitemizden en kısa zaman içerisinde silinecektir. Bizimle irtibat için iletişim bölümünü kullanabilirsiniz. www.atatarih.com

SOSYAL BİLGİLER, TARİH, COĞRAFYA, VATANDAŞLIK DERSLERİ SİTESİ