İNKILAP TARİHİ

 

İSTANBUL'UN İŞGALİ

16 Mart 1920

 

Son Osmanlı Mebusan Meclisi, Misak-ı Milli kararlarını kabul edince İtilaf Devletleri, İstanbul'u resmen işgal etmişlerdir. İtilaf Devletleri, İstanbul'un işgalinden Kuvayi Milliye‟yi sorumlu tutmak ve Kuvayi Milliyecilere karşı harekete geçmelerini sağlamak amacıyla işgalden sonra şu bildiriyi yayınlamışlardır:

a) İşgal geçicidir.

b) İtilaf Devletleri'nin amacı, saltanat makamının nüfuzunu kırmak değil, aksine Osmanlı idaresinde kalacak memleketlerde Osmanlı nüfuzunu kuvvetlendirmektir.

c) Taşra da isyan çıktığı veya katliam yapıldığı taktirde İstanbul, Türklerden alınacak.

d) Saltanat makamı olan İstanbul'dan verilecek emirlere herkesin uyması gereklidir.

 

İstanbul'un İşgalinin Sonuçları:

a) İşgalden kaçan birçok yurtsever milletvekili, asker, yazar ve memur Anadolu'ya geçerek ulusal mücadeleye katılmaya başlamışlardır.

b) 5 Nisan 1920 de Salih Paşa Hükümeti görevinden ayrılmış, yerine Damat Ferit Paşa getirilmiştir. Padişah, 11 Nisan 1920‟de Osmanlı Mebuslar Meclisi'ni dağıtmış, böylece Osmanlı parlamentosu tarihe karışmıştır.

c) İstanbul'un işgalinden rahatsız olan bazı saltanat ve hilafet yanlıları da ulusal mücadeleye katılma zorunluluğunu duymuşlardır.

Copyright(Tüm Hakları Saklıdır.) © 2017 - www.atatarih.com

Sitemizde bulunan bilgi ve belgeler eğitim amaçlıdır. Sitemizde bulunan bilgi veya belgeler telif hakkı kapsamında ise, sahipleri isterlerse sitemizden en kısa zaman içerisinde silinecektir. Bizimle irtibat için iletişim bölümünü kullanabilirsiniz. www.atatarih.com

SOSYAL BİLGİLER, TARİH, COĞRAFYA, VATANDAŞLIK DERSLERİ SİTESİ