İNKILAP TARİHİ

 

KURTULUŞ SAVAŞI

 

DOĞU CEPHESİ SAVAŞLARI

 

Bu cephede, Ermenilerle savaşılmıştır.

Ermeni sorunu ilk kez 1878 Berlin Antlaşması ile uluslar arası bir belgede yer aldı. Ermenileri ilk kışkırtan Rusya oldu. Rusya, Doğu Anadolu’da bir Ermeni devleti kurdurarak, oradan Basra Körfezi’ne inmeyi planlıyordu. İngiltere ise buna engel olmak istiyordu.

Birinci Dünya Savaşı sırasında ayaklanan ve Ruslarla birlik olan Ermeniler, Suriye’ye (Tehcir Kanunu ile) göç ettirildi.

Osmanlı Devleti Kafkas Cephesi’nde yenilince Ruslarla birlikte Ermeniler Doğu Anadolu’nun büyük bir kısmını aldılar. Buraya gönderilen Mustafa Kemal, Muş ve Bitlis’i geri aldı. Mondros’tan sonra Ermeniler ilerlemeye devam ettiler. 15. Kolordu Komutanı Kazım Karabekir TBMM’nin emri ile  Ermenileri  Anadolu’dan çıkardı. 3 Aralık 1920’de Gümrü Antlaşması imzalandı. Bu antlaşma TBMM’nin ilk siyası başarısıdır. Ermeniler Doğu Anadolu’dan toprak talebinden vazgeçtiler.

TBMM’yi tanıyan ilk devlet Ermenistan olmuştur. Ayrıca Misak-ı Milli’yi ilk tanıyan, Sevr’i ilk reddeden devlet Ermenistan’dır.

Doğu Cephesi savaşları, Ermenilerle imzalanan Gümrü Antlaşması'yla sona ermiştir.

 

TBMM Hükümeti'nin, Doğu Cephesinin kapanması için imzaladığı antlaşmalar

1) Gümrü Antlaşması - Ermenistan

2) Moskova Antlaşması - Rusya

3) Kars Antlaşması - Rusya, Ermenistan, Gürcistan, Azerbaycan

Copyright(Tüm Hakları Saklıdır.) © 2017 - www.atatarih.com

Sitemizde bulunan bilgi ve belgeler eğitim amaçlıdır. Sitemizde bulunan bilgi veya belgeler telif hakkı kapsamında ise, sahipleri isterlerse sitemizden en kısa zaman içerisinde silinecektir. Bizimle irtibat için iletişim bölümünü kullanabilirsiniz. www.atatarih.com

SOSYAL BİLGİLER, TARİH, COĞRAFYA, VATANDAŞLIK DERSLERİ SİTESİ