İNKILAP TARİHİ

 

KURTULUŞ SAVAŞI

 

GÜNEY CEPHESİ SAVAŞLARI

 

Mondros Ateşkes Antlaşması'nın 7. maddesini bahane eden İngilizler Antep, Maraş, Urfa'yı işgal etti. İngilizlerle Fransızların yaptıkları antlaşma gereği işgal edilen yerler Fransızlara bırakıldı. Fransızlar, Suriye de bulunan Ermenileri yanlarına alıp işgale başladılar. Adana, Antep, Maraş, Urfa ve çevresi işgal edildi.

İşgalleri önlemek amacıyla Kuvayi Milliye birlikleri oluşturuldu. Temsil Heyetinin gönderdiği subaylar, halkı örgütleyerek direnişe geçmelerini sağladı. Kuva-i Milliye ve bölge halkının mücadelesi sonunda; 11 Şubat 1920'de Maraş, 10 Nisan 1920'de Urfa, Sakarya Meydan Savaşı'ndan sonra Antep ve Adana düşman işgalinden kurtarıldı.

Türk ordusu, Sakarya Meydan Savaşı'nda başarılı olunca, Fransa ile 20 Ekim 1921'de Ankara Antlaşması imzalandı. Bu antlaşmayla, Fransa işgal ettiği yerleri boşalttı. İşgal edilen yerler Türklere geri verildi.

TBMM, Maraş'a Kahraman, Urfa'ya Şanlı, Antep'e Gazi unvanını verdi.

İtalyanlar, İç Anadolu, Akdeniz ve Ege Bölgesi'nde işgal ettiği yerlere asker çıkarmıştır. İtalyanlara karşı herhangi bir cephe açılmamıştır. Çünkü; İtalya'ya verilmesi vaat edilen İzmir ve çevresi, Yunanlılara verilmiştir. Türk ordusunun 2. İnönü Savaşı'nda başarılı olması üzerine, İtalyanlar işgal ettikleri yerleri terk etmeye başlamış, Sakarya Savaşı'ndan sonra da Anadolu'dan tamamen çekilmişlerdir.

Copyright(Tüm Hakları Saklıdır.) © 2017 - www.atatarih.com

Sitemizde bulunan bilgi ve belgeler eğitim amaçlıdır. Sitemizde bulunan bilgi veya belgeler telif hakkı kapsamında ise, sahipleri isterlerse sitemizden en kısa zaman içerisinde silinecektir. Bizimle irtibat için iletişim bölümünü kullanabilirsiniz. www.atatarih.com

SOSYAL BİLGİLER, TARİH, COĞRAFYA, VATANDAŞLIK DERSLERİ SİTESİ