MEZOPOTAMYA UYGARLIKLARI

 

ASURLAR

(MÖ.2000-MÖ.632)

***

Orta Mezopotamya'da Arabistan'dan gelen Samilerle, Sümerlerin karışımından Asurlular meydana geldi. MÖ.2000 yılında Sargon tarafından kurulan ve Asur şehri başkenti olan bu devlet Anadolu'ya kadar ticari faaliyetlerini geliştirerek, ticaret kolonileri kurdular. Suriye de hakim olan Asurlular, Hammurabi zamanında, Babillerin egemenliği altına girdiler. Tekrar bağımsızlığını elde eden Asurlular, Arami göçleri ile sarsıldılar. Tekrar toparlanan Asurlular, Ninova şehrini kurdular. Mısır'ı ele geçirdiler. Elamlılara son verdiler. Medler ve Babiller birleşerek Asurluları yıktılar. (MÖ.632)

DEVLET TEŞKİLATI
Başta mutlak yetkilerle donatılmış acımasız krallar bulunurdu. Saraydan sonra ordu gelirdi. Devletin temeli orduya dayanırdı. Asur kanunları sertti. Asur kralı Asur Banipal, Ninova Kütüphanesini kurdu. Asurlular, dış ülkelerde ticaret kolonileri kuruyorlardı. Ticaret mallarını arabalarla ve gemilerle taşınıyordu. Mezopotamya'dan dışarıya tahıl, hurma, yün, süs eşyaları satılıyordu. Mezopotamya dışından kereste, fildişi, maden alınıyordu. Sanayi olarak madencilik, dokumacılık ve gemicilik başta geliyordu. Ticarette takas usulü ve külçelerle gümüş para kullanılıyordu.

Kaynak: www.atatarih.com

 

Kavramlar

* Asurlar

* Sargon

* Asur

* Ticaret Kolonileri

* Ninova

* Kültepe

* Babiller

 

Copyright(Tüm Hakları Saklıdır.) © 2017 - www.atatarih.com

Sitemizde bulunan bilgi ve belgeler eğitim amaçlıdır. Sitemizde bulunan bilgi veya belgeler telif hakkı kapsamında ise, sahipleri isterlerse sitemizden en kısa zaman içerisinde silinecektir. Bizimle irtibat için iletişim bölümünü kullanabilirsiniz. www.atatarih.com

SOSYAL BİLGİLER, TARİH, COĞRAFYA, VATANDAŞLIK DERSLERİ SİTESİ