OSMANLI DEVLETİ TARİHİ

 

ÇANAKKALE SAVAŞI

18 MART 1915

 

Türk Tarihi’nde çok önemli bir yere sahip olan Çanakkale Zaferi, 1915 yılında İngiltere ve Fransa ile onların getirdikleri sömürge askerleriyle, Türk Milleti arasında gerçekleşmiş bir savaştır. Düşmanın bir hedefi vardı, o da boğazları geçerek İstanbul’u ele geçirmek ve Osmanlı Devleti’ni savaş dışı etmekti.

I. Dünya Savaşı (1914–1918), itilaf devletleri ile ittifak devletleri arasında gerçekleşmiştir. Osmanlı Devleti, Almanya, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu aynı safta yer almaktaydı. İtilaf devletleri ise İngiltere, Fransa, Rusya gibi devletlerden oluşmaktaydı.

İtilaf devletlerinden İngiltere ve Fransa, aynı blokta yer alan Rusya’ya yardım götürmek, İstanbul’u ele geçirip Osmanlı’yı savaş dışı bırakmak için Çanakkale Boğazı’na saldırdı. Düşman askerlerinin boğazı geçme girişimleri Türklerin direnişiyle karşılaştı.

Denizden ve karadan yapılan savaşlar 18 Mart 1915’de başladı. Düşman donanması bütün gücüyle yüklenmesine rağmen deniz savaşlarında başarısız oldular. Denizden geçemeyen düşman kuvvetleri karadan geçme yolunu denediler. 25 Nisan 1915’de kara savaşları başladı. Türk askeri, 19. Tümen Komutanı Mustafa Kemal’in emriyle; “Ben size taarruz emretmiyorum. Ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman içinde yerimize başka kuvvetler ve başka komutanlar geçebilir” saldırıya geçti. Türk Ordusu büyük bir zafer kazandı. Kumkale, Beşike, Bolayır, Seddülbahir, Anbumu, Kabatepe, Conkbayırı ve Anafartalar’da savaşlar Türk ordusunun başarısıyla sona erdi.

Çanakkale’yi geçemeyeceklerini anlayan düşman ordusu, 1916 kışında geri çekilmek zorunda kaldı. Çanakkale savaşlarında 250 binin üzerinde Türk askeri şehit düştü. Düşman ordusunun kayıpları ise bu sayıdan daha fazlaydı.

Çanakkale Zaferi’nin kahramanı Anafartalar Grup Komutanı Mustafa Kemal'in ve Türk ordusunun bu başarısı, Türk Milletine Kurtuluş Savaşı’nda cesaret verdi.

Müttefiklerinden yardım alamayan Rusya’da, 1917 tarihinde ihtilal çıktı. Rusya I. Dünya Savaşı’ndan çekildi. Rusya, daha önce işgal ettiği Doğu Anadolu topraklarını boşaltarak, işgal ettiği toprakları Türklere geri verdi. © www.atatarih.com

Kaynak: www.atatarih.com

Copyright(Tüm Hakları Saklıdır.) © 2017 - www.atatarih.com

Sitemizde bulunan bilgi ve belgeler eğitim amaçlıdır. Sitemizde bulunan bilgi veya belgeler telif hakkı kapsamında ise, sahipleri isterlerse sitemizden en kısa zaman içerisinde silinecektir. Bizimle irtibat için iletişim bölümünü kullanabilirsiniz. www.atatarih.com

SOSYAL BİLGİLER, TARİH, COĞRAFYA, VATANDAŞLIK DERSLERİ SİTESİ