OSMANLI DEVLETİ TARİHİ

 

GERİLEME DÖNEMİ

 

LALE DEVRİ

(1718 - 1730)

 

Osmanlı Devleti'nde, gerileme döneminde hükümdarlık yapmış olan III. Ahmet döneminde, 1718-1730 tarihleri arasında yaşanmış olan bir dönemdir. Lale Devri, 1718 Pasarofça Antlaşması ile başlayan barış döneminde yaşanmıştır. Dönemin Sadrazamı Nevşehirli Damat İbrahim Paşa'dır. Bu dönem adını lale çiçeğinden almıştır. Lale yetiştirme tutkusu önce Avrupa da başlamış, daha sonra Osmanlı Devleti'ni etkilemiştir. O dönemde yaşayan devlet  adamları(3. Ahmet'te dahil) bahçelerine lale soğanı ektirmişlerdir.

Bu dönemde zevk ve eğlenceye düşkünlük ön plandadır. Saraylar, köşkler, eğlence mekanları, lale bahçeleri yaptırıldı. Lüks yaşam, eğlenceler, toplantılar, müsriflik... dönemin en belirgin özelliğidir. 

Lale Devrinde Yapılan Yenilikler

- Osmanlı Devleti'nin ilk modern matbaası kuruldu. 1727 tarihinde İbrahim Müteferrika tarafından kurulmuştur. Basılan ilk eser Vankulu Lügatı(Vankulu Sözlüğü)'dır.

- İlk çiçek aşısı yapıldı.

- Yeniçerilerden Tulumbacılar Ocağı adı ile ilk itfaiye teşkilatı oluşturuldu.

- Kağıt ve kumaş fabrikaları kuruldu.

- Arapça ve Farsça eserler Türkçeleştirildi.

- İstanbul da kütüphaneler açıldı.

Lale Devri, 1730'da başlayan Patrona Halil İsyanı ile sona erdi. III. Ahmet tahttan indirildi. Yerine I. Mahmut tahta çıktı. İbrahim Paşa idam edildi. Köşkler ve saraylar yakıldı. Lale bahçeleri yok edildi.

Kaynak: www.atatarih.com

 

Copyright(Tüm Hakları Saklıdır.) © 2017 - www.atatarih.com

Sitemizde bulunan bilgi ve belgeler eğitim amaçlıdır. Sitemizde bulunan bilgi veya belgeler telif hakkı kapsamında ise, sahipleri isterlerse sitemizden en kısa zaman içerisinde silinecektir. Bizimle irtibat için iletişim bölümünü kullanabilirsiniz. www.atatarih.com

SOSYAL BİLGİLER, TARİH, COĞRAFYA, VATANDAŞLIK DERSLERİ SİTESİ