TÜRK TARİHİ

 

ANADOLU SELÇUKLU BEYLİKLERİ

 

Anadolu Selçuklu Devleti’nin 1243 Kösedağ Savaşı’nda yenilmesi ve gerileme dönemine girmesiyle, Anadolu’nun çeşitli yerlerinde beylikler kurulmuştur.

* Bu beylikler genellikle birbirinden bağımsız olarak kurulmuşlardır.

* Anadolu’da kurulan bu beylikler, Moğolların Anadolu’yu işgal etmesiyle ortaya çıkan otorite boşluğunu doldurmak için çalışmışlardır.

* Bu beylikler Anadolu Türk birliğini sağlamaya çalışmışlardır.

* Bu beylikler Moğollar ve Bizans Devleti ile savaşmışlardır.

 

ANADOLU TÜRK BEYLİKLERİ

OSMANOĞULLARI BEYLİĞİ

KARAMANOĞULLARI BEYLİĞİ

GERMİYANOĞULLARI BEYLİĞİ

HAMİTOĞULLARI BEYLİĞİ

MENTEŞEOĞULLARI BEYLİĞİ

CANDAROĞULLARI BEYLİĞİ

AYDINOĞULLARI BEYLİĞİ

DULKADİROĞULLARI BEYLİĞİ

SARUHANOĞULLARI BEYLİĞİ

ERETNA BEYLİĞİ

KARASİOĞULLARI BEYLİĞİ

KARAKOYUNLULAR DEVLETİ

RAMAZANOĞULLARI BEYLİĞİ

AKKOYUNLULAR DEVLETİ

CANİKOĞULLARI BEYLİĞİ

TEKEOĞULLARI BEYLİĞİ

EŞREFOĞULLARI BEYLİĞİ

 

Beyliklerin Anadolu'nun Türkleşmesine Hizmetleri

Beylikler, Anadolu'nun Türkleşmesinde önemli hizmetlerde bulundular. Uç bölgelerinde görev alan Türkmen beyleri, buralara boy ve oymakları ile geldiler. Anadolu'da Türk nüfusunun artmasını sağladılar. Anadolu Selçuklu Devletinin yıkılması üzerine otorite boşluğunu doldurdular. Halkın can ve mal güvenliğini sağladılar. Bizans'a karşı Anadolu'yu savundular.

Anadolu Türk Beylikleri, yaptıkları mimari eserlerle Anadolu'yu bir baştan bir başa imar ettiler. Yaşadıkları yörelerin bayındır hale gelmesini sağladılar. Yaptıkları, cami, medrese, han, kervansaray, darüşşifalarla Anadolu'nun, Türk ve İslam ülkesi görünümü kazanmasını sağladılar. Anadolu'nun değişik yörelerinde o dönemden kalma pek çok eser vardır.

Anadolu'daki şehir, köy ve kasabalara dağ, ova, ırmak gibi coğrafi yerlere Türkçe adlar verdiler. Türk dilinin gelişip yaygınlaşmasını sağdılar.

Kaynak: www.atatarih.com

Copyright(Tüm Hakları Saklıdır.) © 2017 - www.atatarih.com

Sitemizde bulunan bilgi ve belgeler eğitim amaçlıdır. Sitemizde bulunan bilgi veya belgeler telif hakkı kapsamında ise, sahipleri isterlerse sitemizden en kısa zaman içerisinde silinecektir. Bizimle irtibat için iletişim bölümünü kullanabilirsiniz. www.atatarih.com

SOSYAL BİLGİLER, TARİH, COĞRAFYA, VATANDAŞLIK DERSLERİ SİTESİ