SELÇUKLU DEVLETİ TARİHİ

 

SELÇUKLU KÜLTÜR VE MEDENİYETİ

 

BİLİM VE GÜZEL SANATLAR

 

Anadolu Selçuklu Devleti ve beylikler döneminde şehirlerde çok sayıda medreseler yaptırılmıştı. Medreselerde dini dersler yanında, matematik, tıp, felsefe ve gök bilimi (astronomi) gibi dersler okutuluyordu. Medrese öğrencilerinin her türlü ihtiyaçları vakıflar tarafından karşılanırdı. Anadolu'nun birçok yerinde açılan kütüphanelerden herkes ücretsiz olarak yararlanırdı. Anadolu Selçuklu Devleti döneminde; Anadolu'ya İslam ülkelerinden birçok değerli bilim adamı ve düşünür geldi. Eserleri bugün bile büyük önem taşıyan Mevlana ve Yunus Emre bu dönemin düşünür ve şairlerindendir.

Selçuklular birçok eser yaparak Anadolu'yu imar ettiler. Anadolu'nun her yerine yollar, köprüler ve kervansaraylar yaptılar. Medreseler, camiler, mescitler, kümbetler, imaretler, hastaneler ve hamamlar yaparak uygarlıkta en üst seviyeye ulaştılar. Devletin merkezi Konya'da bulunan Karatay Medresesi, Mevlana Türbesi bu dönemin önemli eserleridir. Sivas'ta Çifte Minareli Medrese, Kayseri'de Gevher Nesibe Sultan Darüşşifası (hastanesi) Selçuklu döneminin en önemli eserlerindendir. Selçuklular, mimarlığın yanında süsleme sanatlarına da büyük önem vermişlerdir. Özellikle binalarda kullandıkları taş ve mermer işçiliğinde güzel eserler bırakmışlardır. Oymacılık, resim ve kabartma sanatındaki eserler günümüze kadar ulaşmıştır.

Kavramlar

* Medreseler

* Vakıflar

* Kütüphaneler

* Anadolu

* Mevlana

* Yunus Emre

* Kervansaray

* Tarihi Eserler

* Süsleme Sanatı

Kaynak: www.atatarih.com

Copyright(Tüm Hakları Saklıdır.) © 2017 - www.atatarih.com

Sitemizde bulunan bilgi ve belgeler eğitim amaçlıdır. Sitemizde bulunan bilgi veya belgeler telif hakkı kapsamında ise, sahipleri isterlerse sitemizden en kısa zaman içerisinde silinecektir. Bizimle irtibat için iletişim bölümünü kullanabilirsiniz. www.atatarih.com

SOSYAL BİLGİLER, TARİH, COĞRAFYA, VATANDAŞLIK DERSLERİ SİTESİ