SELÇUKLU DEVLETİ TARİHİ

 

SELÇUKLU KÜLTÜR VE MEDENİYETİ

 

DİN VE İNANIŞ

 

Anadolu Selçukluları ve beylikler döneminde Anadolu'da yaşayan insanların büyük çoğunluğu Türk ve Müslüman'dı. Ayrıca burada başka dinlere inanan insanlar da vardı. Anadolu Selçuklu sultanları ve beyleri diğer inanç sahiplerine de inanç serbestliğini tanıyıp hoşgörülü davranmışlardır. Ayrı din ve mezhepten olan insanlar, asırlarca hiçbir baskı görmeden huzur ve mutluluk içinde yaşamışlardır. Bunun en güzel örneği; aradan bin seneye yakın bir zaman geçmesine rağmen Anadolu'da çok sayıda başka dinden ve ırktan insanların varlıklarını günümüze kadar sürdürmeleridir. Bizans'ın din baskılarından bıkan Ermeniler ve Süryaniler aradıkları din özgürlüğünü Türk idarecilerinden gördüler. Sultanların bu hoşgörülü tutumu pek çok din ve bilim adamının Anadolu'ya gelip yerleşmesine neden olmuştur.

Anadolu Selçuklu ve beylikler döneminde Anadolu'da birçok tarikat kurulmuştur. Bugün fikir ve düşünceleriyle bütün insanlığı etkileyen Mevlana, Hacı Bektaşi Veli ve Yunus Emre gibi kişiler bu dönemde yetişmiştir.

Kavramlar

* İslamiyet

* Hoşgörü

* Tarikatlar

* Mevlana

* Mevlevilik

* Hacı Bektaşi Veli

* Yunus Emre

* Bektaşilik

Kaynak: www.atatarih.com

Copyright(Tüm Hakları Saklıdır.) © 2017 - www.atatarih.com

Sitemizde bulunan bilgi ve belgeler eğitim amaçlıdır. Sitemizde bulunan bilgi veya belgeler telif hakkı kapsamında ise, sahipleri isterlerse sitemizden en kısa zaman içerisinde silinecektir. Bizimle irtibat için iletişim bölümünü kullanabilirsiniz. www.atatarih.com

SOSYAL BİLGİLER, TARİH, COĞRAFYA, VATANDAŞLIK DERSLERİ SİTESİ