TÜRK TARİHİ

 

GÖKTÜRK DEVLETİ

552-744

***

I. GÖKTÜRK DEVLETİ

Göktürk Devleti, 552 yılında, Avarlara karşı isyan ederek, Bumin Kağan önderliğinde Ötüken merkez olmak üzere kuruldu. Tarihte Türk ismini devlet isimlerinde kullanan ilk topluluktur. Bumin Kağan'ın yerine geçen Mukan Kağan zamanında devlet en parlak dönemini yaşadı. İstemi Yabgu döneminde, Bizans ile Sasani Devleti'ne karşı büyük mücadeleler yapıldı. Göktürk Devleti, Çin entrikaları sonucunda 582 yılında Doğu ve Batı Göktürkler olarak ikiye ayrıldılar. Bu dönemde İpek Yolu; Göktürk, Sasani ve Bizans Devleti'ni karşı karşıya getirmiştir. İlk Türk-Bizans ittifakı, Sasanilere karşı bu dönemde olmuştur. Hedef doğu-batı ticaretini ele geçirmektir. Çin tarafından yıkılmıştır.

 

II. GÖKTÜRK (KUTLUK) DEVLETİ

Kutluk Devleti, 682 yılında Kutluk Kağan önderliğinde kuruldu. Başkentleri Ötüken'dir. Ünlü hükümdarları Bilge Kağan döneminde, vezirleri Kültigin ve Tonyukuk ile birlikte, en parlak dönemlerini yaşadılar. Bilge Kağan'ın ölümünden sonra zayıflayarak Basmil, Karluk ve Uygurların isyanı sonucu yıkıldılar.

Türk tarihinin ve Türk edebiyatının ilk yazılı kaynağı olarak kabul edilen Orhun Yazıtları bu dönemde yazılmıştır. Bu yazıtlarda Göktürk Tarihi ve Türk Uygarlığı hakkında önemli bilgiler yer almaktadır.

Kaynak: www.atatarih.com

Copyright(Tüm Hakları Saklıdır.) © 2017 - www.atatarih.com

Sitemizde bulunan bilgi ve belgeler eğitim amaçlıdır. Sitemizde bulunan bilgi veya belgeler telif hakkı kapsamında ise, sahipleri isterlerse sitemizden en kısa zaman içerisinde silinecektir. Bizimle irtibat için iletişim bölümünü kullanabilirsiniz. www.atatarih.com

SOSYAL BİLGİLER, TARİH, COĞRAFYA, VATANDAŞLIK DERSLERİ SİTESİ