TÜRK TARİHİ

 

KARAHANLI DEVLETİ

840-1212

 

Uygur Devleti yıkıldıktan sonra, Karluk Yabgusu Bilge Kül Kadir Han tarafından  Türkistan'da kurulmuştur. Karahanlılar, Karluk, Yağma, Çiğil ve Tuhsi Türkleri tarafından kurulmuştur. Bu  dönemde Samanoğulları ile mücadele etmişlerdir. Müslüman ilk hükümdarı Satuk Buğra Han'dır. (Satuk Buğra Han, Müslüman olduktan sonra Abdülkerim adını almıştır). Bu dönemde İslamiyet hızla yayılmıştır (934). Karahanlılar, Samanoğulları ve Gaznelilerle mücadele ederek topraklarını genişletmeye çalıştılar. Samanoğulları Devleti'ne son vererek, topraklarını Gaznelilerle paylaştılar (999). Maveraünnehir'den sonra Horasan'a da egemen olmak istemeleri Gaznelilerle savaşlara neden oldu. Karahanlı Devleti,  Ali Tegin'in ölümünden sonra, kardeşler arası taht kavgaları sonucunda 1042 yılında ikiye ayrıldı. Doğu Karahanlı (Balasagun bölgesi) Devletine, Karahitaylar son verdi (1211). Batı Karahanlı (Özkent, Semerkant, Buhara bölgesi) Devletine ise Harzemşahlar son verdi (1212).

Karahanlı Devleti'nin Önemi

1) Kadılık, muhtesiplik (din kurallarına göre esnafı denetleyen, belediye hizmetleri ve güvenlik işlerine bakardı) ve cihat konularında, İslam müesseselerini benimsediler.

2) Hakimiyet anlayışı, saray teşkilatı, merkez ve taşra teşkilatı ile askeri teşkilatta Türk özelliklerini korudular.

3) Kendilerinden sonra kurulan Türk Devletlerine örnek oldular.

Kaynak: www.atatarih.com

Copyright(Tüm Hakları Saklıdır.) © 2017 - www.atatarih.com

Sitemizde bulunan bilgi ve belgeler eğitim amaçlıdır. Sitemizde bulunan bilgi veya belgeler telif hakkı kapsamında ise, sahipleri isterlerse sitemizden en kısa zaman içerisinde silinecektir. Bizimle irtibat için iletişim bölümünü kullanabilirsiniz. www.atatarih.com

SOSYAL BİLGİLER, TARİH, COĞRAFYA, VATANDAŞLIK DERSLERİ SİTESİ