TÜRK TARİHİ

 

UYGUR DEVLETİ

745 - 840

 

Uygur Devleti, Kutluk Bilge Kül Kağan tarafından Karabalgasun başkent olarak kurulmuştur. Yerleşik yaşamı benimseyen ilk Türk topluluğudur. 751 Talas Savaşı'nda Çinlilere karşı, Arapları desteklemişlerdir. Kağıt ve Matbaayı kullanmışlardır. Uygur Alfabesini yapmışlardır. Çin'den sonra matbaayı geliştirerek ikinci kez kullanılan ve hareketli harfleri icat ettiler. Budizm ve Maniheizm'i benimsediler. 840 yılında Kırgız Türkleri tarafından yıkıldılar. Budizm ve Maniheizm, Uygurların milli benliklerini yitirmelerine sebep olmuştur. Uygurlar, savaşçı özelliklerini kaybetmişlerdir.

Kırgızlar, Uygurları yıkarak Türk yurdunun Moğolların eline geçmesine neden olmuşlardır. Bu yüzden Türk tarihinde olumsuz anılmışlardır.

Uygurlar, bugün Çin egemenliği altında Doğu Türkistan'da yaşamaktadırlar. Uygur halkı İslamiyet'i kabul ettiği için, Çin baskısı altında yaşamaktadırlar.

Kaynak: www.atatarih.com

Copyright(Tüm Hakları Saklıdır.) © 2017 - www.atatarih.com

Sitemizde bulunan bilgi ve belgeler eğitim amaçlıdır. Sitemizde bulunan bilgi veya belgeler telif hakkı kapsamında ise, sahipleri isterlerse sitemizden en kısa zaman içerisinde silinecektir. Bizimle irtibat için iletişim bölümünü kullanabilirsiniz. www.atatarih.com

SOSYAL BİLGİLER, TARİH, COĞRAFYA, VATANDAŞLIK DERSLERİ SİTESİ