VATANDAŞLIK

 

ANAYASALAR

 

Anayasa: Yasaların bir araya gelerek oluşturduğu temel yasadır, yasalar topluluğudur. Her devlette olduğu gibi Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin de Anayasa'sı vardır. Yasalar ve kurallar; bir devleti, bir toplumu yönetmek amacıyla çıkartılır. Ülkemizde "Yasama Yetkisi", TBMM'ne aittir. TBMM tarafından çıkartılan ve kabul edilen kanunlar Cumhurbaşkanının onayıyla, resmi gazete de yayınlanarak yürürlüğe girer.

 

Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin Anayasaları

1) 1921 Anayasası - Teşkilat-ı Esasiye

2) 1924 Anayasası

3) 1961 Anayasası

4) 1982 Anayasası (7 Kasım 1982)

 

Anayasamızın Değiştirilemez Hükümleri

1982 Anayasası'ndan...

Madde 1- Türkiye Devleti bir Cumhuriyettir.

Madde 2- Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru,milli dayanışma ve adalet anlayışı    içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk Milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir.

Madde 3- Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir. Bayrağı, şekli kanunda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır. Milli Marşı "İstiklal Marşı"dır. Başkenti Ankara'dır.

Yukarıda yer alan hükümler değiştirilemez, değiştirilmesi teklif bile edilemez.

 

Copyright(Tüm Hakları Saklıdır.) © 2017 - www.atatarih.com

Sitemizde bulunan bilgi ve belgeler eğitim amaçlıdır. Sitemizde bulunan bilgi veya belgeler telif hakkı kapsamında ise, sahipleri isterlerse sitemizden en kısa zaman içerisinde silinecektir. Bizimle irtibat için iletişim bölümünü kullanabilirsiniz. www.atatarih.com

SOSYAL BİLGİLER, TARİH, COĞRAFYA, VATANDAŞLIK DERSLERİ SİTESİ