VATANDAŞLIK

 

YÖNETİM BİÇİMLERİ

 

Dünya da birçok yönetim biçimi kullanılmıştır. Bunlardan bazıları tek kişinin hakimiyetine dayanmış, bazıları bir grubun ya da zümrenin hakimiyetine dayanmış, bazıları din kurallarına dayanmış, bazıları da milletin egemenliğine dayanmıştır.

Yönetim biçimleri nelerdir?

Yönetim Biçimlerinin İsimleri

Hakimiyetin Kaynağına Göre Devlet Şekilleri

1) Monarşi - Monarşik Devlet

2) Oligarşi - Oligarşik Devlet

3) Teokrasi - Teokratik Devlet

4) Demokrasi - Cumhuriyet - Demokratik Devlet

 

Yönetim Biçimlerine Göre Ülkeler

Osmanlı Devleti, Monarşi ile Teokrasi'yi bir arada kullanmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Cumhuriyet Yönetimi ve Demokrasi'yi kullanmaktadır.

Suudi Arabistan, Cumhuriyet Yönetimi ve Krallık Yönetimini birlikte kullanmaktadır.

Avrupa devletleri, Cumhuriyet Yönetimini kullanmaktadırlar. Bazı ülkeler sembolik olarak krallık yönetimine bağlı olarak kral, prens ve prenses seçmektedir.

Amerika Birleşik Devletleri, Cumhuriyet Yönetimini kullanmaktadır. Demokrasi rejiminin denetleyicisi gibi hareket etmektedir. Her yıl dünya genelinde demokrasi ve insan hakları raporu yayınlamaktadır. Bu raporda Çin, Kuzey Kore, Rusya, Türkiye, İran gibi ülkelere olumsuz raporlar yazmaktadır. Dünya'nın her yerini kan gölüne çeviren ABD, İsrail, Fransa, İngiltere gibi ülkelerle ilgili hiçbir olumsuz ifadeye yer vermemektedir.

Copyright(Tüm Hakları Saklıdır.) © 2017 - www.atatarih.com

Sitemizde bulunan bilgi ve belgeler eğitim amaçlıdır. Sitemizde bulunan bilgi veya belgeler telif hakkı kapsamında ise, sahipleri isterlerse sitemizden en kısa zaman içerisinde silinecektir. Bizimle irtibat için iletişim bölümünü kullanabilirsiniz. www.atatarih.com

SOSYAL BİLGİLER, TARİH, COĞRAFYA, VATANDAŞLIK DERSLERİ SİTESİ