YAKINÇAĞ TARİHİ

 

AZERBAYCAN - ERMENİSTAN SAVAŞI

2020

Azerbaycan-Ermenistan

 

Karabağ Savaşı sonunda Ermenistan tarafından işgal edilen Dağlık Karabağ bölgesi bu savaş sonucunda kurtarılmıştır.

Azerbaycan ile Ermenistan arasında 22 Eylül 2020 de başlayan savaş, 8 Kasım 2020 de Azerbaycan'ın zaferiyle sona erdi. Cebrayıl, Kubadlı,  Zengilan, Fûzuli, Şuşa ve birçok köy ele geçirildi. Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya arasında imzalanan ateşkes antlaşmasıyla savaşa son verildi.

Bu antlaşmayla Dağlık Karabağ bölgesi Azerbaycan'a verilecek. Laçin, Kelbecer, Ağdam şehirleri Azerbaycan'a verilecek. Azerbaycan ile Nahçıvan arasında bağlantı sağlanacak. Ermenilere, Laçin Koridorunun Ermenistan'a açılan tarafı bırakılacaktır.

Bu savaşta; Ermenistan ordusu büyük kayıplar verdi. Azerbaycan Ordusu büyük zafer elde etti.

Kaynak: www.atatarih.com

 

KARABAĞ AZERBAYCAN TOPRAĞIDIR!

8 Kasım 2020

*

"Yaşasın Azerbaycan ordusu. Karabağ Azerbaycan'dır."

***

 

ATEŞKES ANTLAŞMASI

1) Taraflar gece yarısı başlayan ateşkese kadar ele geçirdikleri bölgelerde kalacak.
2) Ermenistan, Ağdam ve Gazah bölgesindeki topraklardan 20 Kasım tarihine kadar çekilecek.
3) Dağlık Karabağ ve Laçin hattında, Rusya'ya bağlı 1.960 asker, 90 zırhlı personel taşıyıcı, 380 araçtan oluşan bir barış gücü konuşlanacak.
4) Taraflar, 6 ay önceden fesih kararı vermedikçe anlaşma 5 yıl için otomatik olarak uzayacak.
5) Taraflar arasında bir barış komuta merkezi kurulacak.
6) Ermenistan, 15 Kasım tarihine kadar Kelbecer, 1 Aralık tarihine kadar da Laçin bölgesini Azerbaycan'a geri verecek.
7) Göçmenler ve mülteciler BM gözetiminde Dağlık Karabağ'a geri dönebilecek.
8) Savaş esirleri ve tutuklularla cenazeler karşılıklı olarak teslim edilecek.
9) Azerbaycan ve Nahçıvan Özerk Bölgesi arasında engelsiz bir ulaşım bağlantısı sağlanacak ve bu hat Rusya tarafından kontrol edilecek.

***

İLHAM ALİYEV, ERMENİSTAN ORDUSUNU İTİ KOVAR GİBİ KOVDUK!

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, ulusa seslenişi sırasında yaptığı açıklamalarında tarihi anlaşmayı duyurdu. Aliyev şunları söyledi:

* Paşinyan anlaşmaya imza atmak zorunda kaldı. Kendi isteğiyle imzalamıyor. Demir yumruğumuz sayesinde imzalıyor. Fakat çok miskin ve acınacak durumda. Ben ise büyük gurur ve sevinçle imzamı attım. Tüm şehitlerin ve Hocalı kurbanlarının intikamı fazlasıyla alındı. Bu anlaşma bizim şanlı zaferimizdir.

* Bu anlaşmada Dağlık Karabağ'ın statüsü konusunda bir kelime bile yok. Peki ne oldu Paşinyan? Cebrail'de dans ediyordu, ne oldu? Statü cehenneme gitti. Paşinyan, sıçan gibi gizleniyor. İti kovar gibi kovduk onları topraklarımızdan.

* Türkiye resmen bu çatışmanın gelecek çözümünde ve ateşkese uyulma işinde rol alacaktır. Kardeşim Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in çabalarını takdir ediyorum. Çünkü onlar bu 45 gün boyunca sorun barış yoluyla çözülsün diye büyük çaba harcadı.

Kaynak: Sabah

 

Copyright(Tüm Hakları Saklıdır.) © 2017 - www.atatarih.com

Sitemizde bulunan bilgi ve belgeler eğitim amaçlıdır. Sitemizde bulunan bilgi veya belgeler telif hakkı kapsamında ise, sahipleri isterlerse sitemizden en kısa zaman içerisinde silinecektir. Bizimle irtibat için iletişim bölümünü kullanabilirsiniz. www.atatarih.com

SOSYAL BİLGİLER, TARİH, COĞRAFYA, VATANDAŞLIK DERSLERİ SİTESİ