YENİÇAĞ TARİHİ

İlkçağ - Ortaçağ - Yeniçağ - Yakınçağ

YENİÇAĞ TARİHİ KONULARI

(1453-1789)

***

Yeniçağ Nedir?

Yeniçağ'ın başlangıcı, Fatih Sultan Mehmet'in 1453 yılında İstanbul'u fethetmesiyle başlamaktadır. Yeniçağ da Avrupa da ve Osmanlı Devleti'nde önemli gelişmeler olmuştur. Bu bölümde Yeniçağ'ın genel özellikleri hakkında kaynaklara dayalı bilgiler yer almaktadır. Yeniçağ, 1789 yılında gerçekleşen Fransız İhtilali ile sona ermiştir.

Yeniçağ'ın Başlangıcı: 1453 (15.Yüzyıl)

Yeniçağ'ın Bitişi: 1789 (18.Yüzyıl)

Yeniçağ Genel Özellikleri

Yeniçağ döneminde Avrupa da coğrafi keşifler gerçekleştirilmiştir. Sömürgecilik faaliyetleri yapan Avrupa devletleri coğrafi keşifler ile zenginleşmiştir. Avrupa da Rönesans hareketleri ile yeniden doğuş başlamıştır. Avrupa da bilim, teknik, güzel sanatlar alanında önemli gelişmeler olmuştur. Reform hareketleri ile Hıristiyanlığın Katolik kilisesinde ve Katolik mezhebinde düzenlemeler yapılmıştır. Yeniçağ'ın sonunda Avrupa da Sanayi İnkılabı başlamıştır.

Yeniçağ döneminde Osmanlı Devleti'nde yükselme dönemi başlamıştır. İstanbul'un fethi ile Avrupa'ya yapılacak fetihlerin önü açılmıştır. Fatih Sultan Mehmet, İkinci Beyazıt, Yavuz Sultan Selim, Kanuni Sultan Süleyman, İkinci Selim gibi padişahlar bu dönemde önemli fetihler gerçekleştirmiştir.

Osmanlı Devleti, yeniçağ döneminde Avrupa da yaşanan gelişmeleri yakından takip edememiştir. Coğrafi keşifler Osmanlı Devleti'ni olumsuz etkilemiştir. Osmanlı Devleti'nde duraklama dönemi başlamıştır. Duraklama döneminde Osmanlı Devleti'nin fetihleri yavaşlamıştır.

Osmanlı Devleti duraklamanın çözümünü bulamayınca, Osmanlı Devleti'nde gerileme dönemi başlamıştır. Gerileme döneminde Avusturya ve Rusya ile yapılan savaşlar genellikle kaybedilmiştir. Osmanlı Devleti, savaşlarda başarı elde edilemeyince, Avrupa da elde ettiği topraklarını kaybetmeye başlamıştır. Bu dönemde Osmanlı Devleti gerilemenin önüne geçebilmek için ıslahatlar yapmıştır. Lale Devri bu dönem içerisinde yer alır.

Kaynak: www.atatarih.com

Yeniçağ Osmanlı Tarihi

İstanbul'un Fethi 1453

İstanbul'un Fethinin Sebepleri

İstanbul'un Fethi İçin Yapılan Hazırlıklar

İstanbul'un Fethinin Sonuçları

Osmanlı Devleti Yükselme Dönemi

Osmanlı Devleti Duraklama Dönemi

Osmanlı Devleti Gerileme Dönemi

-

Yeniçağ Avrupa Tarihi

Coğrafi Keşifler

Sömürgecilik

Rönesans Hareketleri

Reform Hareketleri

Otuz Yıl Savaşları

Mezhep Savaşları

Yedi Yıl Savaşları

Sanayi Devrimi

Fransız İhtilali

İdeolojilerin Doğuşu

Yakınçağ Başlangıcı 1789

 

Copyright(Tüm Hakları Saklıdır.) © 2017 - www.atatarih.com

Sitemizde bulunan bilgi ve belgeler eğitim amaçlıdır. Sitemizde bulunan bilgi veya belgeler telif hakkı kapsamında ise, sahipleri isterlerse sitemizden en kısa zaman içerisinde silinecektir. Bizimle irtibat için iletişim bölümünü kullanabilirsiniz. www.atatarih.com

SOSYAL BİLGİLER, TARİH, COĞRAFYA, VATANDAŞLIK DERSLERİ SİTESİ