YENİÇAĞ TARİHİ

 

YENİÇAĞ'DA AVRUPA TARİHİ

Yeniçağ'da Avrupa da yenilenme vardı. Coğrafi Keşifler sonucunda Avrupa devletleri zenginleşmiştir. Sömürgecilik faaliyetleri sonucunda Avrupa'ya değerli madenler getirilmiştir. Rönesans ve Reform hareketleri ile Avrupa da özgür bir ortam oluşmuştur. Bilimsel araştırmalar yapılmaktadır.

 

Coğrafi Keşifler

Rönesans Hareketleri

Reform Hareketleri

Mezhep Savaşları

Otuz Yıl Savaşları

İcatlar ve Buluşlar

 

Yeniçağ'da Avrupa

Bilim ve Teknolojide Gelişmeler

Barutun Ateşli Silahlarda Kullanılması

Barut ilk defa Çinliler tarafından kullanıldı. Avrupalılar Haçlı Seferleri sırasında barutla tanıştı. İngilizler Yüzyıl Savaşları'nda ilk kez barutu toplarda kullandı. Savaş topunun kullanımının artması ile feodal yönetimler yıkıldı.

Pusulanın Bulunması

Pusula ilk defa Çinliler tarafından kullanılmaya başlandı. Pusulanın gemicilik alanında kullanılmaya başlanması ile açık denizlerde seyahat kolaylaştı.

Kağıt ve Matbaa

Matbaa ilk defa Çinliler tarafından kullanıldı. Uygur Türkleri matbaayı geliştirerek hareketli harfleri icat etti. Avrupa'da hareketli matbaa ilk defa Johann Gutenberg tarafından icat edildi.

Kaynak: www.atatarih.com

 

Copyright(Tüm Hakları Saklıdır.) © 2017 - www.atatarih.com

Sitemizde bulunan bilgi ve belgeler eğitim amaçlıdır. Sitemizde bulunan bilgi veya belgeler telif hakkı kapsamında ise, sahipleri isterlerse sitemizden en kısa zaman içerisinde silinecektir. Bizimle irtibat için iletişim bölümünü kullanabilirsiniz. www.atatarih.com

SOSYAL BİLGİLER, TARİH, COĞRAFYA, VATANDAŞLIK DERSLERİ SİTESİ